JQuery Web Geliştirme

JQuery Nedir ?

Yazar İlayda

JQuery , John Resig tarafından 2006 yılında geliştirilmiş ve şuan geniş bir JQuery ekibi tarafından gelişimi sürdürülen bir açık kaynak JavaScript kütüphanesidir.

JQuery ,JavaScript kullanımını hızlandırmak ve kolaylaştırmak amaçlı kullanılmaktadır.

JQuery Ne İşe Yarar ?

Kullanım Kolaylığı : JQuery kütüphanesi, daha az kodla daha çok iş yapılması sloganıyla ortaya çıkmıştır. Yapılmak istenen pek çok işlem neredeyse tek bir satırda yapılabilir.

Uyumluluk : JQuery en çok kullanılan web tarayıcılarında kolaylıkla çalışır . Yani Internet Explorer 6.0 ve üstü , Firefox 2.0 ve üstü , Safari 3.0 ve üstü , Chrome ve Opera 9.0 ve üstü sürümlerini destekler.

Zincirlenebilirlik: JQuery’de ‘ JQuery’nin Sihri ‘ (The Magic of JQuery) olarak adlandırılan bir özellik sayesinde çok kısa kodlar yazılabilir. Yani JQuery içerisinde yer alan metotları birbirleri ile zincirleyerek birden fazla işlem tek satırda yapılabilir.

Eklentiler :  Belli görevleri yapan ve JQuery üzerinde geliştirilmiş olan kod parçalarına JQuery eklentileri denilmektedir. Mesela web sayfasına mp3 player eklenmek istenirse jMP3 eklentisi bu ihtiyacı karşılayacaktır.

 Olaylar: JQuery; click, dblclick, mouseenter, mouseleave, blur, keyup, keydown vb. gibi DOM olaylarına eşdeğer işlevler içerir. Bu işlevler tarayıcılar arası sorunları otomatik olarak çözer.

AJAX: JQuery, AJAX konularında da kullanıcılara kolaylıklar sunar. Bu şekilde de web sayfasının tamamı yüklenmeden, başka bir web sayfası ile etkileşime geçilebilir.

Biçimlendirilmenin Temiz Olması :JQuery , satır içi kod yazılmasına izin vermemektedir. Bu da daha düzenli ve temiz kod yazma olanağı sunmaktadır.

JQuery ile Neler Yapılabilir ?

  • Açılır Menüler
  • Görüntü ve Slayt Gösterileri
  • Sürükle Bırak Tarzı Arayüzler
  • XML (AJAX) istekleri : Sayfayı yeniden yüklemek zorunda kalmadan , sunucusundan ek veri istemek için JavaScript kullanılabilir.
  • Öğelere Animasyonlu Efektler Ekleme : Web sayfasında ki öğelere çeşitli animasyonlar ve efektler eklenebilir.
  • Elementlerin Özelliklerini Değiştirme : Web sayfasında ki HTML , CSS gibi elementlerin özellikleri ya da sıraları değiştirilebilir.
  • Etkileşimli Nesneler: Kullanıcıların web sayfasında fare ya da klavye ile yönetebileceği etkileşimli nesneler yapılabilir.

JQuery Mottası ?

Jquery’nin temel amacı web sitelerinde Javascript kullanmayı kolaylaştırmaktır.

JQuery Nasıl Kullanılır ?

1.Yöntem : Jquery kütüphanesini projemizde kullanabilmek için kendi sitesi üzerinden indirmeniz ve daha sonra çalışma alanına eklemeniz gerekmektedir.

http://jquery.com/download/

Daha sonra aşağıdaki kod satırlarını head etiketleri arasında kullanmak yeterlidir.

2.Yöntem : JQuery kütüphanesini indirmeye gerek kalmadan direk CDN(Content Delivery Network) ile projenize entegre etmektedir.

 

Yorum Yap