Bootstrap Web Geliştirme

Bootstrap Nedir Ve Nasıl Kullanılır ?

Yazar İlayda

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere  bir framework olan Bootstrap’den bahsedeceğim.

Bootstrap, tasarladığımız veya tasarlayacağımız web sitesini kolay bir şekilde “responsive” yani tablet, telefon, masaüstü bilgisayar ve her türlü ekran çözünürlüğüne duyarlı olarak ayarlamamıza yarayan ücretsiz ve açık kaynak kodlu frameworktür

Bootstrap’i diğer framework ve kod kütüphanelerinden ayrı kılan özellik, grid sistemidir. Bootstrap’in grid yani ızgara sistemi sayesinde responsive web sitesi yapmak en kolay hale gelmiştir .

Basitçe anlatmak gerekirse Bootstrap web sayfanızı eşit ölçülerde ızgaralara böler ve size eşit şekilde ayrılmış bu bölümlere istediğiniz gibi müdahale  etme şansı verir. Bu sayede ekran çözünürlüğü düştükçe sayfanın konumlandırmasını istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

Gelelim Bootstrap’in nasıl kullanıldığına. Bootstrap kullanabilmek için Bootstrap’in kendi sitesini giriş yapıp Resimde gösterilen Download butonuna tıklıyoruz.

Açılan sayfada resimde gösterilen Compiled CSS and JS başlığı altındaki Download butonuna tıklıyoruz.

İndirmiş olduğumuz .rar dosyasının içindeki klasörü çalışma dosyamıza dahil ediyoruz. Bu işlemide yaptıktan sonra geriye yapılacak son bir işlem kalıyor.

Resimde gösterilmiş olan Get Started butonuna tıklıyoruz.

Açılan sayfada Starter template başlığı altındaki kodları kopyalayıp, kendi çalıştığımız metin editörüne yapıştırıyoruz.

 

 

Yapacağımız işlemler bu kadar. Artık Bootstrap ile çalışmaya hazırız. Bootstrap iyi öğrenildiği takdirde işimizi oldukça kolaylaştıracak bir frameworktür.

Yorum Yap