Veri Tabanı

SQL Server’da Sadece Identity Olan Kolona Kayıt Ekleme

Yazar İlayda

Microsoft SQL Server’da, bir tabloda sadece identity olan bir kolona kayıt eklemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  1. Tabloya kayıt eklemek için INSERT INTO komutunu kullanın. Ancak, identity kolonunu belirtmeyin veya NULL olarak belirtin. Örneğin:
    Burada TabloAdi, identity kolonunu içeren tablonun adıdır. Alan1, Alan2, Alan3 ise tablodaki diğer alanların adlarıdır. Değer1, Değer2, Değer3 ise eklemek istediğiniz değerlerdir.
  2. SQL Server, identity kolonunu otomatik olarak artan bir değerle dolduracaktır. Eklendiğinde, identity kolonu otomatik olarak bir sonraki değeri alacaktır.
  3. Eklenen kaydın identity değerini dökmek için @@IDENTITY veya SCOPE_IDENTITY() fonksiyonlarını kullanabilirsiniz. Örneğin:
    @@IDENTITY, en son eklenen herhangi bir tablonun identity değerini dökerken, SCOPE_IDENTITY(), sadece şu anda çalışan sorgu bağlamında (scope) en son eklenen tablonun identity değerini döker.

    Önemli Not: Identity kolonları, otomatik olarak artan değerler olduğundan, kullanıcı tarafından belirli bir değer atanamaz ve güncellenemez. SQL Server, otomatik olarak identity değerini yönetir ve kontrol eder.